Sitemiz de Paylaşım yapmak için Lütfen Üye Olunuz :) Tşk Ederiz.
Sitemiz de Paylaşım yapmak için Lütfen Üye Olunuz :) Tşk Ederiz.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)

YazarMesaj
ByArtis
Site Sahibi
Site Sahibi
ByArtis

UYARI :
Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Right_bar_bleue

AKTİFLİK :
Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Right_bar_bleue

Ruh Halim : Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  2asiknj2yj2
Erkek Mesaj Sayısı : 626
REP : 1
DoğumTarihi : 28/02/89

Kişi sayfası
Özel Bölüm:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Empty
MesajKonu: Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)    Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  EmptyÇarş. Haz. 30, 2010 12:37 pm

Türkiye ve Orta Do?u ülkelerinin kalk?nmalar?na katk?da bulunmakOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll özellikle fen bilimleri ve sosyal bilimler alanlar?nda eleman yeti?tirmek üzere 15 Kas?m 1956 tarihinde “Orta Do?u Yüksek Teknoloji Enstitüsü” ad?yla e?itime ba?lam??t?r. Üniversitemizin “Kurulu? ve Haz?rl?klar? Hakk?ndaki 6887 Say?l? Kanun” 29 Ocak 1957 tarihinde yürürlü?e girmi?tir. ODTÜ’nün özel statüsünü belirleyen ve tüzel ki?ili?ine kavu?turan 7307 say?l? “Kurulu? Kanunu” ise 27 May?s 1959 tarihinde yürürlü?e girmi?tir.Türk yüksek ö?renim sistemine birçok yenilik getiren ve ça?da? e?itimin öncüsü olan Orta Do?u Teknik Üniversitesi ilk y?llar?n? K?z?lay’da Müdafaa Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Ortadogu-uyini1Caddesi’nde Emekli Sand???’na ait küçük bir bina ile TBMM arkas?nda bulunan barakalarda geçirdikten sonraOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll 1963 y?l?nda ülkemizin ilk yerle?kesi olan bugünkü yerine ta??nm??t?r.
?lk olarak 1956 y?l?nda Mimarl?k Bölümü ö?retime aç?lm??Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll 1957 ?ubat döneminde de Makina Mühendisli?i Bölümü’nde ö?retime ba?lanm??t?r. 1957-1958 ö?retim y?l? ba??nda Mimarl?kOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll Mühendislik ve ?dari Bilimler Fakülteleri kurulmu?Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll 1959 y?l?nda da Fen Edebiyat Fakültesi’nin kurulu?u tamamlanm??t?r. E?itim Fakültesi ise 1982 y?l?nda ö?retime ba?lam??t?r. BugünOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll ODTÜ’de 37 lisans program?n?n yürütüldü?ü be? fakülte bulunmaktad?r.
Üniversitemiz bünyesinde bulunan Fen BilimleriOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll Sosyal BilimlerOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll EnformatikOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll Uygulamal? Matematik ve Deniz Bilimleri Enstitülerinde ise 67 lisansüstü program yürütülmektedir. Bu enstitülerden Deniz Bilimleri Enstitüsü ?çel-Erdemli’de çal??malar?n? yürütmektedir.
ODTÜ’de ö?retim dili ?ngilizcedir. Haz?rl?k s?n?f? ö?rencilerine ?ngilizce e?itimi Yabanc? Diller Yüksek Okulu taraf?ndan verilmektedir.Kuruldu?u günden bu yana geçen süre içerisinde bilimsel düzeyiOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll kültürel ve dü?ünsel boyuttaki a??rl??? ve nitelikli mezunlar? ile ülkemizin seçkin ve sayg?n kurumlar?ndan biri haline gelen Üniversitemizde bugünOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll 700 ö?retim üyesi (Prof.Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll Doç.Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll Yrd.Doç.)Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll 300 ö?retim görevlisiOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll 1100’den çok ara?t?rma görevlisiOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll 20.000’i a?k?n ö?renci bulunmaktad?r. Toplam mezun say?s? ise 58.907’si lisans olmak üzere 71.086’d?r.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Ortatatat542ODTÜ’de ö?renim dili ?ngilizce’dir.ODTÜ’deOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll be? fakülte alt?nda 37 lisans program? vard?r. Buna ek olarakOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll 78 programa sahip 5 enstitü ve ?ngilizce Haz?rl?k Program?’n? içeren Yabanc? Diller Yüksek Okulu bulunmaktad?r.
Ana kampüste 6000 ö?renci kapasiteli yerle?imlerOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll al??veri? için çar??Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll bankalarOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll postane ve yiyecek-içecek al?nabilecek yerler mevcuttur. Kampüste ayr?caOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll çok çe?itli spor faaliyetlerini yürütebilmek için kapal? spor salonlar?Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll tenis kortlar?Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll futbol sahalar?Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll ko?u yollar?Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll olimpik standartlarda kapal? yüzme havuzuOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll aç?k yüzme havuzu vs. bulunmaktad?r. Kampüs d???ndaOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll kampüse 30 km uzakl?kta olan ODTÜ’nün Elmada? tesisleri ve Bursa Uluda?’daOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll yaz?n t?rmanma/da?c?l?k sporununOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll k???n ise kayak sporunun yap?labilece?i tesisler bulunmaktad?r.
Kampüs alan? 45.000 dekar (4500 hektar)Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll orman alan? ise 30.430 dekar (3043 hektar) büyüklü?ündedir ve Ankara’n?n merkezinden 20 km uzaktaki Eymir Gölü’nü de içine almaktad?r. ODTÜ ö?rencileriOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll bu gölde yap?lan kürek sporu faaliyetlerindenOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll bal?k avlama ve piknik olanaklar?ndan ve çe?itli etkinliklerden yararlanabilirler. ODTÜ’nün ana kampüsünden ve ?ehirdeki belli merkezlerden buraya otobüs seferleri mevcuttur.

Bar?nma:

ODTÜ yerle?kesi içinde toplam 18 adet yurt binas? mevcuttur. Bu yurtlardan; 2Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll4Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll6Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll8Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll9 ve ?sa Demiray ögrenci yurtlar?nda erkekOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll 1Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll3Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll5Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll7 ve Faika Demiray ögrenci yurtlar?nda k?z ögrenciler kalmaktad?r. Ayr?ca Osman Yaz?c? ve K?z Konukevi k?z ögrencilereOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll Faik H?z?ro?lu konukevi de erkek ögrencilere hizmet vermektedir. Üniversitemiz Vakf?’n?n (EB?) i?letti?i 3 adet yurtta ve Refika Aksoy yurdunda ise k?z ve erkek ö?renciler kalmaktad?r.
Yurtlar?m?zda 3756’si erkekOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll 3224’ü k?z olmak üzere toplam 6980 ögrenci kalmaktad?r.
1Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll2Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll8Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll9 nolu yurtlar?m?zda odalar 6 ki?ilikOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll 3Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll4Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll5Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll6Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll7 nolu yurtlar?m?z ile ?sa DemirayOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll Faika Demiray ve Refika Aksoy ö?renci yurtlar?nda odalar 4 ki?iliktir. Bunlar?n d???nda daha konforlu dö?enmis Osman Yaz?c? ve K?z Konukevi yurtlar? ile EB? Ö?renci Konukevlerinde 1Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll2Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll3Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll4 ki?ilik odalar mevcuttur.
Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  QwwwwqwYerle?kede ö?renciler için çe?itli tür ve fiyatlarda yemek yeme seçenekleri bulunmaktad?r:
Ö?renci Kafeteryas?’nda ö?le ve ak?am yemeklerinde tabldot yemek ç?kmaktad?r.
Her bölümde bulunan ö?renci kantinleri 08.00-16.00 saatleri aras?nda hizmet verirken de?i?ik binalarda bulunan kafelerde de genellikle ö?le yeme?i verilir. Kafelerde yemek d???nda so?uk içeceklerOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll kahveOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll çay ve sandviç türü yiyecekler de bulunur.
Yurtlarda bulunan kantinlerde ise 07.30-23.30 aras?nda hizmet verilmekteOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll ayr?ca 1. Yurtta s?cak yemek servisi yap?lmaktad?r.Yerle?kedeki Al??veri? Merkezi saat 08.30-23.30 aras? aç?k olup Merkezde s?cak yemekOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll fast foodOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll pizzaOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll kebap vb. gibi de?i?ik türde yiyeceklerin bulundu?u restoranlar yer almaktad?r.

?ehir Merkezi’ne 7 km. uzakl?ktaki ODTÜ Yerle?kesi’nin ana giri? kap?s? A1 ve A2 Eski?ehir Karayolu üzerindedir. Ayr?caOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll 100. Y?l taraf?nda bulunan A4 ve Bilkent yolu üzerinde A7 kap?lar?ndan giri? ç?k?? yap?labilmektedir. ODTÜ Yerle?kesine EGO ve özel halk otobüsleriOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll dolmu? ve taksilerle ula?mak mümkündür. Bunlardan en uygun ve hizmet alan? en geni? olan? EGO otobüsleridir. Yerle?kedeOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll yurtlar bölgesinde bulunan terminal binas?nda ise baz? ?ehirleraras? otobüs firmalar?n?n ofisleri bulunmaktad?r. Terminalden A?T?’ye (Ankara ?ehirleraras? Terminal ??letmesi) servisler çal??maktad?r.

______________________________FAKÜLTELER_________________________________

Mimarl?k Fakültesi:
Mimarl?k Bölümü Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  VirgulllEndüstri Ürünleri Tasar?m? BölümüOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll?ehir ve Bölge Planlama Bölümleriyle Orta Do?u Teknik Üniversitesi bünyesinde e?itim vermektedir.

Fen Edebiyat Fakültesi:
Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Ortetetdogu434Biyoloji BölümüOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  VirgulllKimya BölümüOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  VirgulllTarih BölümüOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  VirgulllMatematik BölümüOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  VirgulllMoleküler Biyoloji ve Genetik BölümüOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  VirgulllFelsefe BölümüOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  VirgulllFizik BölümüOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  VirgulllPsikoloji BölümüOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  VirgulllSosyoloji BölümüOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll- ?statistik Bölümleri ile gerekli insan gücü yeti?tirilmek için kurulmustur.

?ktisadi ve ?dari Bilimler Fakültesi:

??letme BölümüOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll?ktisat BölümüOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  VirgulllUluslararas? ?li?kiler BölümüOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  VirgulllSiyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümleri iele e?itim vermektedir.

E?itim Fakültesi:

Bilgisayar ve Ö?retim Teknolojileri E?itimi BölümüOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  VirgulllE?itim Bilimleri BölümüOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll?lkö?retim Bölümü
Yabanc? Diller E?itimi BölümüOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  VirgulllBeden E?itimi ve Spor BölümüOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  VirgulllOrtaö?retim Fen ve Matematik Alanlar? E?itimi Bölümlerini bünyesinde bulundurmaktad?r.

Mühendislik Fakültesi
Bölümler:

Havac?l?k ve Uzay Mühendisli?i BölümüOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  VirgulllKimya Mühendisli?i BölümüOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll?n?aat Mühendisli?i BölümüOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  VirgulllBilgisayar Mühendisli?i BölümüOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  VirgulllElektrik ve Elektronik Mühendisli?i BölümüOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll
Mühendislik Bilimleri BölümüOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll Çevre Mühendisli?i BölümüOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  VirgulllG?da Mühendisli?i BölümüOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  VirgulllJeoloji Mühendisli?i BölümüOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  VirgulllEndüstri Mühendisli?i BölümüOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  VirgulllMakina Mühendisli?i BölümüOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll Metalurji ve Malzeme Mühendisli?i BölümüOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  VirgulllMaden Mühendisli?i BölümüOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  VirgulllPetrol ve Do?algaz Mühendisli?i Bölümleridir.

______________________________ENST?TÜLER_________________________________

Orta Do?u Teknik Üniversitesi; Uygulamal? Matematik EnstitüsüOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  VirgulllEnformatik EnstitüsüOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  VirgulllDeniz Bilimleri EnstitüsüOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  VirgulllFen Bilimleri EnstitüsüOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  VirgulllSosyal Bilimler Enstitüsü enstitülerini bünyesinde bulundurmaktad?r.

___________________________MESLEK YÜKSEKOKULLARI________________________

Ortado?u Teknik Üniversitesi Meslek Yüksekokulu:

ODTÜMeslek YüksekokuluOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll Rektörlü?e ba?l? olarak e?itim-ö?retim veren iki y?ll?k biryüksek ö?retim kurumudur. TeknikProgramlar Bölümü adl? tek bir bölümü bulunmaktad?r. 1989 y?l?ndaki kurulu?undan2002 y?l? A?ustos ay?na kadar BölümOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll Endüstriyel Otomasyon (mekanik)Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll KaynakTeknolojisi ve G?da Teknolojisi Programlar? ile faaliyet göstermi?tir. 2002y?l?ndaOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll 4702 Say?l? Kanun uyar?nca “Mesleki ve Teknik Orta Ö?retimKurumlar?ndan Meslek Yüksekokullar?na S?navs?z Geçi?” uygulamas?n?n ba?lat?lmas?ylaOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  VirgulllODTÜ Meslek Yüksekokulu yaln?zca ikinci ö?retime ö?renci kabul etmektedir. ?kinciÖ?retimdeOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll ElektrikOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll Endüstriyel Elektronik ve Endüstriyel Otomasyon (Otomatik Kontrol)Programlar? bulunmaktad?r. Bu programlarda e?itim-ö?retim dili Türkçe’dir. 3843Say?l? ?kili Ö?retim Kanunu ve 4702 Say?l? Kanuna uygun olarak yap?land?r?lanbu yeni programlarda dersler ve uygulamalarOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll hafta içi günlerde 17:40 – 21:30saatleri aras?ndaOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll hafta sonlar? ise 9:40 – 19:30 saatleri aras?ndayap?lmaktad?r. YüksekokulumuzOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll ?kinci Ö?retiminde MEB Balgat Endüstri Meslek Lisesi binalar?ndaki derslikleri ve atölyeleri kullanmaktad?r.(Lise hakk?ndaki bilgilere yandaki adresden ula??labilir) "www.balgateml.k12.tr"

Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Ortalikdogu-unisi3443YüksekokulumuzOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgullle?itimi-ö?retimi ile mezunlar?n?nOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll çal??ma alanlar?ndaki görevleri itibariyleyönetici ve/veya mühendis ile usta/kalifiye i?çi ve teknisyen aras?ndaki bir konumdaOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll teknisyenden daha fazla teorik bilgiyeOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll mühendisten daha fazlauygulama becerisine sahip teknik elemanlar olmalar?n? amaçlamaktad?r. Mezunlarküçük i?letmelerde mühendisten beklenebilecek görevleri üstlenebilirler.Faaliyetve uygulamalar?n dayand??? yönetmelik ve yönergelere ve ders programlar? ileders içerikleri hakk?ndaki bilgilere ana sayfan?n menüsündeneri?ilebilmektedir.

Adres:Orta Do?u Teknik Üniversitesi Meslek Yüksekokulu 06531Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  Virgulll Ankara
Telefon:0 312 210 36 66
Fax: 0 312 210 12 39
e-mail : wwwmyo@metu.edu.tr

Yabanc? Diller Yüksekokulu

Temel ?ngilizce BölümüOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  VirgulllModern Diller BölümüOrta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)  VirgulllAkademik Yaz? Merkezi bölümleri ile e?itim vermektedir.

Fakülteler/Bölümleri

• Mimarl?k Fakültesi(Ankara - )
  • Fen Edebiyat Fakültesi(Ankara - )
  • ?ktisadi ve ?dari Bilimler Fakültesi(Ankara - )
  • E?itim Fakültesi(Ankara - )
  • Mühendislik Fakültesi(Ankara - )
https://yenipazar.forum.st

Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)
1 sayfadaki 1 sayfası