Sitemiz de Paylaşım yapmak için Lütfen Üye Olunuz :) Tşk Ederiz.
Sitemiz de Paylaşım yapmak için Lütfen Üye Olunuz :) Tşk Ederiz.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Üniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme

YazarMesaj
ByArtis
Site Sahibi
Site Sahibi
ByArtis

UYARI :
Üniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Üniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Right_bar_bleue

AKTİFLİK :
Üniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Üniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Right_bar_bleue

Ruh Halim : Üniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  2asiknj2yj2
Erkek Mesaj Sayısı : 626
REP : 1
DoğumTarihi : 28/02/89

Kişi sayfası
Özel Bölüm:

Üniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Empty
MesajKonu: Üniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme    Üniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  EmptyÇarş. Haz. 30, 2010 12:36 pm

Üniversiteler Arası Yatay GeçişÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll Dikey GeçişÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll Ek Yerleştirme

Üniversiteler Arasında Yatay Ve Dikey Geçişler
Bir üniversitede okuyan öğrenciÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll bir başka üniversitenin kendi branşıyla ilgili bölümüne geçiş yapabilir. Buna yatay geçiş denir. Ayrıca 2 yıllık Meslek Yüksekokullarını bitiren öğrenciler kendi dallarıyla ilgili 4 yıllık fakültelere devam edebilmektedirler.Bu da dikey geçiş olarak adlandırılmaktadır.
Yatay Geçişler
Yatay Geçişler ancak eş değer eğitim programlır uyguyan yükseköğretim kurumları arasındaÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll yıl sistemi uygulanan yükseköğretmi kurumlarında ders yıl başında; yarı yıl sistemi uygulanan yükseköğretim kurumlarında her yarı yıl başında ve dersler başlamadan önce geçiş için başvurulan fakülte ve yüksekokulların yönetim kurullarının kararı ile yapılır.
GeçişlerÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll fakülteler ve yüksekokullarca geçişin yapılacağı sınıfın giriş yılındaki yükseköğretim kurumuna giriş kontenjanı ile her sınıfta mevcut öğrenci sayısı arasındaki farkı aşmamak koşulu ile tesbit edilen ve üniversitesince ilan edilen sayı ile bağlı olarak yapılır. AncakÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll bu sayı eğitim öğretim programını takibeden öğrenci mevcudu 50’ye kadar olanlarda 2Üniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll 50-100 arasında bulunanlardan 3Üniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll 100-150 arasında olanlarda 4Üniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll 150-200 arasında olanlarda 5 ve 200’den fazla olanlar için de 6’dan aşağı olamaz.
“Öğrenci geçiş başvurusunuÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll geçmek istediği yükseköğretim kurumunaÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll ders yılı veya yarıyılın başlamasından 10 gün öncesine kadar yapmak zorundadır.”
Fakülte yönetim kurullarıÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll her akademik yıldaÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll kendi kurumlarına yapılan geçiş başvurularını dikkate alarak; her sınıf içinÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll eşdeğer çeşitli öğretim kurumlarında geçiş imkanı sağlamak üzere öğrencilerin gelebileceği kurumların öğrenci kontenjanları esas alınarak kontenjan ayırır. Geçiş yapmak isteyen öğrencilerin başvurularıÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll her eşdeğer yükseköğretim kurumu için ayrı ayrı olmak üzere kendi aralarında başarı oranlarına göre sıralanmaya tabi tutulur ve o kuruma ayrılan kontenjana göre geçiş sağlanır. Bir kuruma ayrılan kontenjan dolmadığı takdirde puan yüksekliği esas alınarak kalan köntenjan diğer kurumlara tahsis edilebilir.
“Yükseköğretim kurumlarının ilk sınıfına veya ilk yarıyılına geçiş yapılamaz.”
AncakÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll Kamu Kurum ve Kuruluşlarında asli ve sürekli kamu hizmetlerini ifa ile görevlendirilenlerinÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll sürekli olarak bir başka yere atanmaları halindeÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll ilk sınıftaÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll eğitim-öğretim yılının başlamasından itibaren en geç bir ay içinde; bakmakla yükümlü oldukları 25 yaşını geçmemiş çocuklarıÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll daha önce bulundukları ildeki üniversitenin eğitim - öğretim progr*******Üniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll yeni atandıkları ildeki üniversitenin eşdeğer eğitim-öğretim progr*****Üniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll puanlarıÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll gidecekleri programın en düşük puanından daha yüksek olmak şartı ile nakledilebilirler.
“Ara sınıflara veya yarı yıllara geçiş için öğrencinin;
a. Ayrılacağı kurumdaki bütün sınavlarını başarmış olmasıÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll
b. Gireceği sınıftan veya yarı yıldan önceki öğretim süresinde sağladığı genel not ortalamasınınÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll (gireceği sınıfa veya yır yıla geçiş notu dahil) en az %60 veya eşdeğeri olması gereklidir.”
Yükseköğretim kurumlarının son sınıfına veya son iki yarıyılı başına yapılacak geçiş için öğrencinin;
a. Ayrılacağı kurumdaki bütün sınavların başarmış olmasıÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll
b. Son sınıfa veya son iki yarıyıla kadar sağladığı genel not ortalamasının (son sınıfa veya son iki yarıyıla geçiş notu dahil ) en az % 65 veya eşdeğeri olmasıÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll
c. Son sınıfa veya son iki yarı yıla geçiş notunun en az %70 veya eşdeğeri olması gereklidir.
Tıp fakülteleri son sınıflarına (aile hekimliği sınıfına) geçiş yapılamaz.
Bir öğrencinin Üniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll bulunduğu yükseköğretim kurumuna girdiği yıldaki puanıÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll naklen gitmeyi arzuladığ kurumun taban puanından yüksek olması ve öğrenciyi alacak yükseköğretim kurumunun bu yönetmeliğin 3. Maddedeki belirlenen sayının dolmaması halinde ilgili yönetim kurulları bu yönetmeliğin 5. Ve 6. Maddelerindeki başarı sınırlarını %50’ye kadar indirme kararı alabilir.
“Geçiş başvurularınınÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll öğrenciyi alacak olan yükseköğretim kurumunun yukarıda belitilen kontenjanını aşması halinde başarı yüzdesine göre öğrenci sıralaması yapılır. En başarılı öğreciden başlanarak geçişi kabul edilecek öğrenciler belirlenir.”
Geçiş yapacak öğrencinin akademik başarısını belirleyen yukarıdaki şartların tamamının eşitliği halinde öğrencinin devlet hizmetinde bulunan ana veya babasının yahut kendisine bakan ve yanında ikamet etmekte bulunduğu aile buyuğunun başka bir göreve tayini dolayısıyla yer değiştirmesi tercih sebebi olabilir.
Merkezi Açık Yükseköğretim ve dışardan (Ekstern) Yükseköğretimden özgün Yükseköğretime geçiş yapılamaz.
. Aynı üniversite içinde FakülteÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll Yüksekokul ve bölümler arasındaki yatay geçişler Üniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll üniversite yönetim kurullarınca bu esaslar çerçevesinde düzenlenir.
Yabancı ülkelerdeki yükseköğretim kurumlarından yurdumuzdaki yükseköğretim kurumlarına geçiş içinÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll öğrencinin yabancı ülke yükseköğretim kurumundaÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll yabancı dil hazılık sınıfı hariç bir yıl (iki yarı yıl) okumuş ve yıl sonu sınavlarını başarı ile vermiş olması şartı aranır. İlk yıl (iki yarıyıl) sonunda sınav yapılmayan yükseköğretim kurumlarından ilk yıl sonunda geçiş yapılamaz.
“Ancak öğrencinin ana veya babasınınÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll devlet hizmetinde görevli ise görevinin sona ermesi sebebiyle Türkiye’ye dönmesi; işçi ise kesin dönüş yapması halindeÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll yabancı dil hazırlık sınıfı hariç en az bir yarı yıl okumuş ve yarı yıl sonu sınavlarını başarı ile vermiş olması yatay geçiş başvurusu için yeterlidir.”
Bu şartlar nakil isteyen yabancı uyruklu öğrenciler için de aynen uygulanır. AncakÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll Türkiye’de hizmet görmekte olan yabancı diplomatların çocuklarının intibakıÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll başvurduğu yükseköğretim kurumunun yönetim kurulu tarafından yapılır.
Dikey Geçişler
Meslek Yüsekokulu mezunları belirli şartları yerine getirdikleri taktirde ilgil dallardaki fakültelerde lisans düzeyinde öğrenim görebilme imkanına sahiptir. Bu kararın anaca Meslek Yüksekokullarındaki öğrencileri daha başarılı olmaya özendirmekÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll yetenekli ve başarılı öğrencilerin lisans öğrenimi yapalimeleri için gerekli imkan ve fırsatı sağlamaktır.
Meslek Yüksekokullarında aşağıda belirtilen başarı düzeyinde mezun olanlaraÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll alanları ile ilgili bir programda lisan öğrenimi yapma imkânı sağlanır.
Bunun içinÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll mezun öğrencinin :
a. Her dersten aldığı yarıyıl sonu “başarı notları”nın ağırlıklı ortalamasının tam not Üniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll (100) alınmak şartıyla en az (70) olması gerekir.
Diğer değerlendirme sistemlerinde de bu esaslara eşdeğerlik sağlanır.
b. Başarı notları ortalamasıÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll iki basamak yürütülerek hesap edilir ve kesirler de gözönüne alınarak belirlenir. Başarı notları ortalamasına göre yapılacak sıralamada adayın o yıl öğrenim gördüğü programdan mezun olanlar arasındaÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll ilk yüzde(10)’u girmiş olması gerekir.
Mezunların yüzde (10)’u hesaplanırkenÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll kesir sayıları bir üst tam sayıya tamamlanır.
Meslek Yüksekokulu mezunlarından lisans progr***** girebilme şartlarını taşıyanlar için ayrılacak kontenjanlarÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll Üniversite Rektörlerinin önerileri üzerineÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll Yükseköğretim Kurulu’nca tespit edilir.
RektörlerÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll bu adaylar için:
a. O yıl kabul edilebilecekleri lisans programlarınıÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll
b. Bu programlara alınacak öğrenci sayısınıÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll
c. Açılacak lisans programlarınaÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll Meslek Yüksekokullarının hangi programlarını bitirenlerin başvurabileceğiniÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll
İlgili Kurulların da görüşlerini alarakÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll her yılın Haziran ayı sonuna kadar Yükseköğretim Kurulu’na bildirirler. Bu kontenjanlar Yükseköğretim Kurulu tarafından basın yolu ile ilan edilir.
Bir üniversitedeki ilan edilmiş kontenjanlara başvuran adaylarÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll ilk yüde (10)’a giriş derecelerine göre sıralanırlar. Eşitlik halindeÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll başarı dercesi (başarı notları ağırlıklı ortalaması) tercih sebebi sayılır.
Lisans öğrenimine kayıt olan öğrencilereÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll üniversitelerince ek intibak programları öğrencinin lisans programını izlemede kolaylık sağlıyacak şekilde ve özel olarak hazırlanır. Bu programların süresi bir yıldan fazla olamaz.
Ek Yerleştirme
Bir yükseköğretimi kazandığı halde kayıt olmayanlardan oluşabilecek kontenjanlarda ya da yeni açılan bölümlereÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll genelde ekim ayunda ek yerleştirme ile öğrenci alınmaktadır.
Ek yerleştirme ile ilgili kurallarÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll geçein yılki “Ek yerleştirme kılavuzunda” aşağıdaki gibi belirtilmişti.
1. 1997-1998 öğretim yılı için yükseköğretim programlına yapılacak merkezi ek yerleştirme kontenjanlarınıÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll
a. 1997 -ÖSYS merkezi yerleştirme sonunda boş kalan kontenjanlarÜniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll
b. 1997 - ÖSYS merkezi yerleştirme ile kayıt hakkı kazanan adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boş kalan kontenjanlar ve
c. 1997 - ÖSYS İkinici Basamak Kılavuzu basıldıktan sonra açılan ve bu yüzden merkezi yerleştirme işlemlerine girmemiş olan yeni yükseköğretim programlarının kontenjanları
oluşur.
2. 1997 ek yerleştirme kontenjanlarına başvurabilmek için aşağıdaki koşulların tümünü karşılamak gerekir.
a. 1997 - ÖSYS ‘ ye girmiş olmak.
b. Bu sınavın birinci basamağında (ÖSS) başvurulan prıgram için öngörülen puan türünde 105Üniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme  Virgulll000 ve daha fazla puana; ikinci basamağında (ÖYS) ise başvurulan program için geçerli hesaplanabilir ÖYS puanına sahip olmak.
c. 1997 - ÖSYS merkezi yerleştirme sonunda açıköğretim programları dışında hiçbir yükseköğretim progr***** yerleşmemiş olmak.
d. Ek yerleştirme tercih edilen yükseköğretim programının 1997 - ÖSYS merkezi yerleştirme sonunda oluşan en küçük puanına eşit veya daha yüksek bir puana sahip olmak.
1997 yılında özel yetenek sınavı sonuçlarına göre vğrenci alan yükseköğretim programlarına kesin kayıt yaptırmış olanlar da 1997 ek yerleştirmeye başvurabilirler.
Adaylar en çok 8 tercih yapabileceklerdir.
https://yenipazar.forum.st

Üniversiteler Arası Yatay Geçiş , Dikey Geçiş , Ek Yerleştirme
1 sayfadaki 1 sayfası